Давньоруська література. «Подвиг отрока-киянина і хитрість воєводи Претича

Тема: «Давньоруська література. «Подвиг отрока киянина і хитрість воєводи Претича». Герої літописної оповіді ».

Клас: 5

Предмет: література

Підручник : Література. 5 клас. Підручник-хрестоматія для загальноосвітніх установ. У 2 ч. / Автор-упорядник: В. Я. Коровіна. - Москва: Просвещение, 2011 р

Назва розділу, теми:З давньоруської літератури. «Подвиг отрока киянина і хитрість воєводи Претича»

Тема заходу: Давньоруська література. «Подвиг отрока киянина і хитрість воєводи Претича». Герої літописної оповіді.

Мета уроку: знайомство учнів з давньоруською літературою, її самобутністю і патріотичної спрямованістю на прикладі літописного сказання «Подвиг отрока киянина і хитрість воєводи Претича»

завдання:

  • познайомити учнів з літописним оповіданням за допомогою прийому «читання з зупинками»;
  • Показати патріотизм героїв літопису:
  • Прищеплювати любов до рідної мовиі рідної історії;
  • Прищеплення навичок роботи з текстом
  • стимулювати розумову і творчу діяльність учнів за допомогою прийомів: складання розповіді за допомогою ключових слів, «двочастинний щоденник», «встав пропущені слова», сінквейн, кластер;
  • сприяти розвитку особистих досягнень учнів через творчу активність.

розвивати навички монологічного мовлення; продовжити розвиток вміння аналізувати, зіставляти, порівнювати, виділяти головне, встановлювати причинно-наслідкові зв'язки; розвивати навички самостійної роботи; підвищити мотивацію до пізнання, яка формує інтерес учнів, що значно сприяє самоосвіті та підвищенню рівня навченості; розвивати творчі здібності та образне мислення

  • виховувати дбайливе, шанобливе ставлення до книги; сприяти формуванню естетичної сприйнятливості учнів; виховувати патріотизм, інтерес до історії своєї країни; формувати інтерес до літератури.

Плановані результати:

Предметні: познайомити зі змістом літописного сказання як з особливим літературним жанром, сприяти розвитку мовлення учнів, відпрацьовувати навички виразного читання.

Пізнавальні УУД:пошук і виділення необхідної інформації, усвідомлене і довільне побудова мовного висловлювання в усній формі, вільна орієнтація і сприйняття тексту художнього твору, Смислове читання; сприяння розвитку розумових операцій: порівняння, аналіз, синтез, узагальнення, систематизація. Допомога в розвитку творчої уяви, пізнавальної активності, інтелектуальних здібностей.

особистісні УУД : Самовизначення, прагнення до мовного самовдосконалення; морально-етичної орієнтації, здатність до самооцінки своїх дій, вчинків; розвиток моральної готовності протистояти Злу, викликати стійке внутрішнє неприйняття самих персонажів, наділених всілякими пороками і небажання брати з них приклад. На прикладі ставлення героїв оповіді до Батьківщини прищеплювати у дітей почуття патріотизму.

Регулятивні УУД:цілепокладання, планування, саморегуляція, виділення і усвідомлення учнями того, що вже засвоєно і що ще потрібно засвоїти.

Комунікативні УУД:планування навчального співробітництва з учителем і однолітками, дотримання правил мовної поведінки, уміння досить повно висловлювати думки відповідно до завдань і умовами комунікації.

Засоби навчання:комп'ютер, проектор, підручник, роздатковий матеріал.

література: Література. 5 клас. Підручник-хрестоматія для загальноосвітніх установ. У 2 ч. / Автор-упорядник: В. Я. Коровіна.

Міжпредметні зв'язки:історія, географія, живопис.

Ресурси мережі Інтернет:

  1. Єрьоміна О.А. Уроки літератури в 5 класі (http://www.prosv.ru/ebooks/Eremina_Uroki-liter_5kl_Kniga-uchit/3.html )
  2. Коровіна В. Я., Збарський І. С. Література. 5 клас. Методичні поради (http://www.prosv.ru/ebooks/Korovina_Literatura_5kl_Metod/2.html#3 )
  3. Видавництво «1 + вересня"http://festival.1september.ru
  4. Єршова Н.О. «Подвиг отрока киянина»http://www.proshkolu.ru

Тип уроку: урок формування нових знань, умінь і навичок.

Педагогічні технології: технологія розвитку критичного мислення

ХІД УРОКУ:

1 стадія «Виклик»

  1. Емоційний настрій на урок

Привіт, тієї дівчини! Привіт, отроки, з яких в майбутньому виростуть гідні мужі!

В літо 2013 на нашій землі, не в Києві, де тече могутній Дніпро і Либідь, не в Переяславці на Дунаї, а в селі Троєкурово на славній річці Красива меча починається наш урок. І не зайдуть до нас княгиня Ольга, князь Святослав, воєвода Претич. Чи не потривожать нас ніякі печеніги. Сподіваюся, жоден юнака буде знемагати, тужить і журитися. А виступимо ми в ролі сторожів, сядемо в човен знань і відправимося в подорож ...

Як ви думаєте, в якій літературі? (Давньоруську)

Чому ви так вирішили? (Застарілі слова в привітанні, оборот «в літо»)слайд 1

Які твори так починалися? (Літопис)

Що відомо по цій темі? складемо кластер

  1. Прийом «складання кластера»

Літопис

«Повість временних літ», Нестор, літописець, запис по роках, історичні події тощо

Які ключові слова зустрілися в моєму привітанні?

  1. Робота з незнайомими словами (ключовими)

слайд

печеніги - тюркомовний народ, що прийшов на Русь з південного сходу, з південних степів, кочівники, хороші воїни

юнак - хлопчик-підліток у віці 9-15 років. В Стародавній Русісловомюнак називали також княжих слуг

чоловік - дорослий чоловік, воїн, багатий і знатний чоловік

дружина - загін воїнів на службі у князя.

воєвода - начальник війська, дружини

сторожа - передові, розвідувальні загони

тура - човен

зачинятися - закриватися

тужити - горювати

журився - сильно засмутився

Либідь - назва річки, яка впадає в Дніпро

Претич - воєвода Святослава

Ольга - княгиня, мати Святослава

Святослав - великий князь київський. У 967 році він відправився в похід до Болгарії, щоб відвоювати у неї землі по Дунаю. Туди, в невелике містечко Переяславець на Дунаї, Святослав хотів перенести столицю Русі.

4. Прийом «Ключові слова»

Використовуючи ключові слова, які ви бачите на слайді, спробуйте скласти розповідь-припущення

Ці слова і ці герої зустрінуться в уривку з «Повісті временних літ». Спробуйте вгадати події та факти, про які піде мова.

Що б вам хотілося дізнатися сьогодні на уроці (цілепокладання)

2 стадія «Осмислення»

  1. Прийом «Читання з зупинками». (Аудіозапис)

1 зупинка, закінчуючи словами «знемагали люди від голоду і спраги»

Коли відбуваються події?

Де був Святослав?

Хто залишився в Києві?

Чому не можна було вийти з міста?

Чому люди знемагали?

2 зупинка, закінчуючи словами «... але не могли йому нічого зробити»

Чому люди тієї сторони Дніпра не могли прийти на допомогу?

(Київ в ті часи був обнесений фортечною стіною з воротами і розташовувався на високому пагорбі над Дніпром, там, де в Дніпро впадає невелика річка Либідь. Печеніги оточили місто, але на тому березі зібралися російські люди - «люди тієї сторони Дніпра», і вони могли б допомогти обложеним.)
-Що хотіли передати кияни на ту сторону?

Чому юнакові вдалося обдурити печенігів?

Як би ви вчинили на місці юнаки?

3 зупинка, закінчуючи словами «... погубить нас Святослав»

Куди привезли хлопця,

Що він сказав?

Що на це відповів Претич?

Як би ви вчинили на місці воєводи?

4 зупинка, закінчуючи словами «І відступили печеніги від міста»

Чому печеніги побігли від міста?

Про що запитав печенежский князь?

Як обдурив воєвода печенігів?

Чим закінчився їхню розмову?

Як ви думаєте, чим закінчиться розповідь?

Читання до кінця

Як ви розумієте слова киян?

Чому Святослав одразу ж поїхав до Києва?

Що б сталося, якби князь не захотів повернутися?

Як би ви вчинили на місці князя?

  1. Прийом «двухчастную щоденник»

Я пропоную вам приступити до вдумливого роздумів над прочитаними сторінками

1 група

У лівій частині щоденника записані цитати з тексту, праворуч потрібно їх прокоментувати

Цитата

коментар

«В літо 6476 (968). Прийшли вперше печеніги на Руську землю »

«І стали тужити люди в місті»

«Бачачи це, печеніги кинулися за ним, стріляли в нього з луків ...»

«І на наступний ранок, близько до світанку, сіли в човни і голосно засурмили»

«Князь печенізький сказав Претичу:" Будь мені другом "

"Ти, князь, шукаєш чужої землі і про неї дбаєш, а свою покинув»

Святослав ... журився про те, що трапилося з ними від печенігів

2 група

Підберіть з тексту потрібні цитати, які відображають цей коментар

Цитата

коментар

У 968 році печеніги вперше напали на Русь

Люди в обложеному Києві стали засмучуватися

Отрок киянин сильно ризикував

Воєвода Претич з дружиною сміливо поїхав до міста, що не злякавшись печенігів

Князь печенігів вирішив укласти мир

Кияни засудили князя Святослава

Святослав відчував почуття провини

  1. прийом «Встав пропущені слова»(Завдання для 3 групи)

Учням пропонується готовий текст з аналізу досліджуваного художнього твору, але деякі слова (фрази) в даному тексті пропущені, і учень повинен вставити їх.

«Подвиг отрока киянина і хитрість воєводи Претича» - це уривок з ________________________________________________________________

Події літописної оповіді відбуваються ___________. Святослав був у

А Ольга з онуками ________________________.

Герої прочитаного літописного оповідання в більшості своїй займають в суспільстві високе положення: Претич - _____________, він укладає світ з _______________ князем; Святослав - ____________, княгиня Ольга - його ______.

Отрок киянин здійснює подвиг. Він пройшов через стан супротивників, кажучи ____________________. Якби печеніги додумалися, що він ___________, вони б ____________ його.

Хитрість ________________ Претича полягала в тому, що він не зізнався _____________ князю в тому, що Святослав далеко від _______________________, а сказав, ніби він очолює передовий загін, а __________ йде слідом.

Літописець не схвалює Святослава. Це полягає в словах киян: _________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Останніми словами літописець підкреслює, що найважливіше - це _________.

Афішування напрацьованих результатів.

Физкультминутка

Ми долоню до очей приставимо,

Ноги міцні розставимо.

Повертаючись вправо,

Оглянемося величаво.

І наліво треба теж

Поглянути з-під долоньок.

І - направо! І ще

Через ліве плече!

Буквою «л» розставимо ноги.

Точно в танці - руки в боки.

Нахилилися вліво, вправо.

Виходить на славу!

Ось ми руки розвели,

(Руки розводимо в сторони)

Немов здивувалися.

І один одному до землі

В пояс поклонилися!

Нахилилися, випростались,

Нахилилися, випростались

Нижче діти, не лінуйтеся,

Вклоніться, посміхніться!

(Нахили вперед)

  1. рефлексія

Розгляньте, будь ласка, репродукцію картини художника Олександра Іванова «Подвиг молодого киянина». (Слайд)

Подумайте, таким ви собі його уявляли. Спробуйте описати її будинку, використовуючи прийом «Встав пропущені слова»

Художник ___________________ не прагне до історичної достовірності костюмів і пейзажу. Для нього важливіше показати патріотичний порив _________, що рятує свою _______________ від ворогів.
Ми бачимо _________, який, перейшовши через стан ворогів, на березі ________ скинув з себе _________ і поспішає кинутися в воду, щоб переплисти __________. За фігурою юнаки ми бачимо ___________ з розгорнутими _________ і гривою, над ним на тлі грізно темніючого вечірнього ________ розляглися здаються чорними гілки _______. Праворуч коня ми вгадуємо бліді силуети ___________ вершників, що скачуть, щоб наздогнати героя. За ними - контур кріпосних стін обложеного печенігами ____________.
У нижньому лівому кутку ми бачимо смужку _________, облямовану травою. На березі, спершись рукою об річкове піщане дно, лежить російська _________ в кольчузі, в грудях його стирчить оперена _________. Іншу __________, вже вийняту з рани, він тримає в правій _________. Особа його висловлює страждання і _____________________, що юнак врятує рідну ______________, за яку воїн пролив свою ____________. Ліва рукайого ________________, немов своїм жестом він хоче благословити _________, але сил йому не вистачає. Срібляста ________________, на яку відкидає відсвіт плащ юнаки, червоний ремінь і червоні ж елементи одягу пов'язують образи _________ і пораненого ___________ в одне _____________.
Головний геройкартини, київський ___________, зображений ___________. В правій руціу нього ____________, він притримує червоний розвівається _____________, завдяки якому передається стрімкість руху юнаки. В особі його зосередженість, прагнення, але не ____________. Він хоче дістатися до російського ________________, але не бажання залишитися в живих рухає їм: його завдання - передати воїнам важливу ____________. Тіло його освітлено світлом _________________, яка займається зліва, за _______________, де стоять війська російського воєводи _________________.
За допомогою картини _________________________ розповідає нам, як через тривогу, страх і темряву людина прагне до _____________________, до перемоги над __________________.

На слайді слова Д. С. Лихачова: «Ми повинні бути вдячними синами нашої великої матері - Київської Русі. Минуле має служити сучасності »(Слайд)

Як ви розумієте слова Д. С. Лихачова: «Ми повинні бути вдячними синами нашої великої матері - Давньої Русі»?
Ми повинні бути вдячними синам Стародавньої Русі за те, що вони у важкій боротьбі із загарбниками відстояли незалежність нашої землі, подаючи нам приклад внутрішньої сили і душевної стійкості. Наша вдячність може виражатися в дбайливому ставленні до пам'ятників російської старовини, вдумливого і уважного вивчення історії і в турботі про красу і процвітання нашої сучасної Росії. Наша країна - це наша спадщина, і ми повинні дбати про неї і потім передати нашим дітям.
Чи може розповідь про отрока-киянина «служити сучасності»?
Оповідання про подвиг отрока-киянина може служити сучасності, являючи приклад мужності і самовідданості заради порятунку рідної землі.

Прийом «Сінквейн»

Складіть, будь ласка, сінквейн по темі нашого уроку (завдання по групах)

подвиг

Відважний, сміливий

Рятує, ризикує, прагне

Вчинок заради порятунку Батьківщини

сміливість

воєвода

Хитрий, сміливий

Обманює, рятує, вирішується

Вміє приймати важливі рішення

Сміливець (богатир, начальник)

урок

Цікавий, захоплюючий

Вчить, знайомить, виховує

Головне - любов до Батьківщини

знання

(Слайд)

Урок закінчено.


народні І давньоруські Твори - Подвиг Отрока Киянина І Хитрість Воєводи Претича В літо 6476 (968). Прийшли вперше печеніги на Руську землю, а Святослав був тоді в Переяславці, і закрилася Ольга зі своїми онуками Ярополком, Олегом та Володимиром у місті Києві. І обложили печеніги місто силою великою було їх безліч навколо міста, і не можна було ні вийти з міста, ні вести послати, і знемогли люди від голоду і спраги. І зібралися люди тієї сторони Дніпра в човнах і стояли на тому березі, і не можна було ні тим пробратися до Києва, ні цим з міста до них. І стали тужити люди в місті і сказали: "Чи немає кого, хто б зміг перебратися на той бік і сказати їм: якщо не підступитися вранці до міста, здамося печенігам". І сказав один хлопець: "Я проберуся", і відповіли йому: "Іди". Він же вийшов з міста, тримаючи вуздечку, і побіг через стоянку печенігів, запитуючи їх: "Чи не бачив хто-небудь коня?" Бо знав він по-Печенізький, і його приймали за свого. І коли наблизився він до річки, то, скинувши одяг, кинувся в Дніпро і поплив. Побачивши це, печеніги кинулися за ним, стріляли в нього, але не змогли йому нічого зробити. На тому березі помітили це, під'їхали до нього в човні, взяли його в човен і привезли його до дружини. І сказав їм: "Якщо не підійдете завтра до міста, то люди здадуться печенігам". Воєвода ж їх, по імені Претич, сказав на це: "Підемо завтра в човнах і, захопивши княгиню і княжичів, умчім на цей берег. Якщо ж не зробимо цього, то погубить нас Святослав". І на наступний ранок, близько до світанку, сіли в човни п голосно засурмили, а люди в місті закричали. Печенігів же здалося, що прийшов сам князь, і побігли від міста врозтіч. І вийшла Ольга з онуками і з людьми до човнів. Печенізький же князь, побачивши це, повернувся один і звернувся до воєводи Претичу: "Хто це прийшов?" А той відповів йому: "Люди тієї сторони (Дніпра)". Печенізький князь знову запитав: "А ти не князь чи так уже?" Претич же відповів: "Я чоловік, прийшов з передовим загоном, а за мною йде військо з самим князем: незліченна їх безліч". Так сказав він, щоб їх налякати. Князь печенізький сказав Претичу: "Будь мені другом". Той відповів: "Так і зроблю". І подали вони один одному руки, і дав печенізький князь Претичу коня, шаблю і стріли. Той же дав йому кольчугу, щит і меч. І відступили печеніги від міста, і не можна було вивести коня напоїти: стояли печеніги на Либеді. І послали кияни до Святослава зі словами: "Ти, князь, шукаєш чужої землі і про неї дбаєш, а свою покинув, а нас мало не взяли печеніги і матір твою і дітей твоїх. Якщо не прийдеш і не захистиш нас, то візьмуть-таки нас. Невже тобі не жаль своєї отчини, старої матері, дітей своїх? "Почувши це, Святослав з дружиною швидко сів на коней і прибув до Києва, і цілував матір свою і дітей і журився про те, що трапилося з ними від печенігів. І зібрав воїнів, і прогнав печенігів у поле, і настав мир.

«ПОДВИГ отроки-КИЯНИНА І хитрість

Воєвода Претичем ». Риси Руському літописі

Цілі діяльності вчителя: дати уявлення про давньоруської літератури, жанрі і ідейно-художні особливості літопису, ознайомити зі створенням і основною думкою повісті «Подвиг отрока ...»; розвивати вміння формулювати тему твору, робити висновки з прочитаного; навчати складання цитатного плану.

Плановані результати вивчення теми:

Предметні вміння: знати особливості оповіді;вміти сприймати і аналізувати текст.

Метапредметние УУД (універсальні навчальні дії):

особистісні : Усвідомлює свої труднощі і прагне до їх подолання, проявляє здатність до самооцінки своїх дій вчинків; позитивно ставиться до навчання, пізнавальної діяльності, Придбання нових знань, умінь, удосконалює наявні.

регулятивні : Адекватно оцінює свої досягнення, усвідомлює виникають труднощі, здійснює пошук причин і шляхи подолання; приймає і зберігає навчальне завдання; планує (у співпраці з учителем і однокласниками або самостійно) необхідні дії, операції, діє за планом.

Пізнавальні : Виконує навчально-пізнавальні дії в матеріалізованої і розумовій формі; здійснює для вирішення навчальних завдань операції аналізу, синтезу, порівняння, класифікації, встановлює причинно-наслідкові зв'язки, робить узагальнення, висновки; усвідомлює пізнавальну задачу; читає і слухає, витягує потрібну інформацію, а також самостійно знаходить її в матеріалах підручників, робочих зошитів.

комунікативні : Вступає в навчальний діалог з учителем, однокласниками, бере участь у спільній розмові, дотримуючись правил мовної поведінки; задає питання, слухає і відповідає на питання інших, формулює власні думки, висловлює свою точку зору і обґрунтовує її.

Хід уроку

I. Вступне слово вчителя.

У Х столітті на Русь приходить нова віра - християнство.(З попередніх уроків учні пам'ятають, що до цього часу (988 р. Н.е..) Існувало язичництво.) У зв'язку з цим виникає необхідність в широкому насадженні віри, і книги можуть допомогти в цьому.

Перш за все князь Володимир запрошує до Росії вчених філологів з Болгарії - братів Кирила і Мефодія. Вони створюють нову абетку, яка і тепер використовується нами і називається кирилицею ». З її допомогою лист стало простіше, доступніше. Старослов'янська писемність поступово згасала.

З появою нової, більш легкої писемності, зростає кількість освічених людей.

Так, книга зіграла величезну роль в насадженні, а потім зміцненні християнства на Русі. Спочатку все книги були перекладними, привозили їх з Візантії, Болгарії. Але вже в XI ст. з'являються твори давньоруських письменників, наприклад, «Слово про Закон і Благодать» Іларіона, літописи (жанр, властивий тільки Русі), «Повість временних літ» - ХII ст., різні «Житія ...»

Закінчується період давньоруської літератури в ХVII ст.

«Повість временних літ» - перший пам'ятник літератури, що дійшов до наших днів. Що значить «тимчасових»? Минулих, давно пройшли. В цей твір включені легенди, перекази. У них знайшли відображення такі теми, як національно-патріотична, боротьби князівств за об'єднання та інші.

Повість «Подвиг отрока-киянина і хитрість воєводи Претича», який увійшов в «Повість временних літ», оповідає про події, що сталися «В літо 6476 г.» (968 м), про захоплення російських земель печенігами.

II. Знайомство зі статтею «З давньоруської літератури» по Л. Дмитрієву (Підручник, с. 47).

III. Робота над питаннями і завданнями підручника «Перевірте себе» (С. 47).

IV. Читання повісті учнями, які вміють добре і виразно читати.

Паралельно з освоєнням тексту ведеться словникова роботаз виписуванням на дошку важких слів.

V. Бесіда

питання:

1. Який подвиг здійснив юнак-киянин?

2. У чому полягала хитрість воєводи Претича?

3. Що допомогло рядок впоратися із завданням воєводи?

4. Які риси характеру ви побачили в рядку?(Сміливість, безстрашність, розум, бажання захистити своє місто.)

5. Яка тема пронизує цей твір?

Любов до Батьківщини - ось основна тема повісті. Всі герої згуртувалися, все переслідують одну мету - вигнати ворога з рід ний землі. Не маючи можливості перемогти ворога силою, жителі застосували таку зброю, як хитрість. Після чого їх дії увінчалися успіхом.

VI. Складання цитатного плану.

План (приблизний):

1. «Прийшли ... печеніги на Руську землю, а Святослав був ... в Переяславці ...»

2. «... зачинилися Ольга в Києві з онуками ...»

3. «Обложили печеніги місто ...»

4. «Сталі тужити люди ... шукати, хто б міг перейти на ту сторону ...»

5. «Вийшов юнак з вуздечкою».

6. «Повідомив про біду дружині».

7. «Дружина наблизилася до міста. Печеніги подумали, що прийшов сам князь, і побігли від міста ».

8. Хитрість Претича.

9. «І подали вони один одному руки ...»(Претич і печенежский князь.)

10. «... послали кияни до Святослава ...»

11. «Святослав ... сів на коня і прийшов до Києва з дружиною прогнав печенігів ... і був мир ...»

VII. Переказ повести за планом.

VIII. Спостереження над мовою розповіді.

Розбір питання 2 (підручник, с. 51).

IX. Робота над репродукцією картини художника А. Іванова «Подвиг молодого киянина».

Учні відзначають, що зобразив художник на ближньому і далекому планах картини; які почуття відбилися на обличчі юнака; чому він так стрімкий; висловлюють думку про картину (подобається чи не подобається, чи збігається їх уявлення героя з баченням художника).

Х. Узагальнення.

Читання уривка з книги «Земля рідна» Д. С. Лихачова - «Минуле має служити сучасності!» (С. 51, підручник).

Домашнє завдання: на розсуд вчителя.

Історія людства знає багато прикладів героїзму і хоробрості. Вони дійшли до нас завдяки літописцям, усній творчості, міфів і легенд. Це дуже важливо для прийдешніх поколінь: нащадки повинні пишатися своїми національними героями, навіть якщо події відбувалися більше тисячі років тому! Не всі знають про те, який подвиг здійснив юнак-киянин, і в які часи це сталося.

Вивчення на уроках літератури

Звичайно, «Повість временних літ», записана Нестором, вимагала перекладу і обробки для того, щоб це історичний твір було зрозуміло сучасному читачеві. Зміст легенд і історичні події доносить до нас давньоруська література. Подвиг отрока-киянина викладено вже на Сьогодні легенда вивчається в школах учнями п'ятих класів. Для дітей залишаються незрозумілими деякі старорусские слова, назва племен, народів. Щоб легше запам'ятовувалися архаїзми, слід скласти для себе невеличкий словник: під час пояснення педагога записати значення виразів або окремих назв. Діти можуть не знати що таке юнак, отчина, печеніги, тужити. Хоча паралельно на уроках історії діти вивчають Давню Русь і чують деякі терміни.

цитатний план

Подвиг отрока-киянина краще сприймається дітьми, якщо педагог їм рекомендує скласти план твору. Бажано, щоб це був цитатної план: досить використовувати фрази з тексту, що відображають зміст епізоду. Це може виглядати так:

Прийшли печеніги на Руську землю;

Обложили місто силою великою;

Хто б зміг перебратися на той бік;

Сказав хлопець: «Я проберуся!»;

Люди здадуться чи печенігів;

Сіли в човни і голосно засурмили;

За мною йде військо;

Дав Претичу коня, шаблю і стріли;

Святослав повернувся до Києва.

Пам'ятник, споруджений на честь перемоги князя Святослава Ігоревича над печенігами донині височіє над берегом Дніпра в Запоріжжі.

Кожна частина розповіді легко запам'ятовується і переказується, завдяки застосуванню цитатного плану. Педагог може запропонувати учням прочитати твір за ролями. На подібних уроках діти починають розуміти значення появи писемності, книг, літописів для стала християнської Русі. Про те, яку велику боротьбу зробив юнак-киянин, сьогодні знають багато школярів завдяки урокам літератури і історії. В честь цього подвигу побудований Софійський Собор.

Книги і літописи

До XI століття книги потрапляли на Русь тільки з Візантії, а потім і з Болгарії. Це були переклади зарубіжних авторів. Перші твори вже давньоруських письменників з'явилися тільки в одинадцятому столітті: це твір Іларіона і літописи. В інших країнах такого жанру не знали. У XII столітті чернець Нестор робить доповнення та виправлення в старих літописах і дає їм назву «Повість временних літ». Тимчасові літа - це значить минулі роки. У літописі описується життя і діяльність всіх князів руських: особливо автор підкреслює думку про те, що тільки любов братів і бажання світу могла згуртувати їх. Любов до Батьківщини, дбайливе ставлення до землі своїх предків - отчині - це основний мотив всього твору. І хоча початок книги схоже на перекази і міфи, читач отримує інформацію про історичні особистості, які створювали перші князівства Київської Русі. Частиною повістей і є опис того, який подвиг здійснив юнак-киянин і воєвода Претич.

Легенда про подвиг отрока

Це сталося влітку 968 року або, за календарем тих часів, в 6476 році. Князівства постійно піддавалися до нападів східних племен. Але в це літо вперше на спокусилися печеніги. В цей час в місті Києві не було Святослава: він перебував в Переяславці. Тут залишалася його мати - княгиня Ольга зі своїми онуками, дітьми Святослава.

Це були три його сини: Олег, Володимир і Ярополк. Вона замкнулася разом з ними в місті Києві, і вони не мали можливості вийти звідти: печеніги обложили його великою силою. Не було можливості населенню вийти за межі міста, не можна було послати вести і попросити про допомогу. Люди знемагали від голоду і спраги.

Отрок-киянин і подвиг

З іншого боку Дніпра теж зібралися люди, які не могли пробратися до Києва крізь величезне натовп печенігів, щоб надати допомогу жителям міста або доставити туди провізію і воду. Вони напоготові стояли в човнах на протилежному березі і не могли нічого зробити.

Населення міста намагалося знайти кого-небудь, хто зміг би пробратися через ряди ворогів і повідомити загонам, що якщо вони не підійдуть до Києва, то доведеться здаватися печенігам. І ось один юнак-киянин заявив, що він пробереться до «своїх». Люди сказали йому: «Іди!»

Цей хлопчик знав мову печенігів. Він взяв у руки вуздечку і вийшов з нею в стан противника. Він пробіг через їхні лави і питав, чи не бачив хто його коня? Вони брали юнака за свою людину. Добігши до Дніпра, він скинув одяг і кинувся в воду. Печеніги побачили його маневр і кинулися за ним, стріляли: але нічого не можна вже було зробити.

Воєвода Претич і його хитрість

Люди на протилежному березі помітили, що юнак-киянин кинувся в воду і поплив у напрямку до них. Вони пішли на човнах назустріч йому, підняли його на борт і доставили в дружину. Отрок повідомив, що якщо не підійдуть завтра до міста воїни, то людям доведеться здатися печенігам. Воєводою був Претич, і він запропонував підійти в човнах до міста, захопити княжну Ольгу і княжичів, помчати на протилежний берег. Якщо ж вони цього не зроблять, не врятують княжичів, то Святослав не пробачить цього і вигубить. Справжній подвиг здійснив юнак-киянин, повідомивши про тяжке становище Києва.

план воєводи

За планом Претича на світанку дружина села в човни і з трубними звуками рушили до Києва. Люди в місті, почувши звуки труб, закричали. Печеніги кинулися врозтіч, на всі боки: їм здалося, що це прийшов сам князь Святослав. З міста вийшла зі своїми внуками, свитою і попрямувала до човнів. Князь печенігів, помітивши це, повернувся до човнів самостійно і запитав Претича про те, хто вони такі? На що отримав відповідь, що це люди з іншого боку Дніпра. На питання печенізького князя, що не Святослав він, Претич відповів, що вони - це передовий отрад, а за ними рухається величезне військо на чолі з князем Святославом. Він спеціально так сказав, щоб налякати печенізького князя. Це і вирішило все протиріччя: печенег запропонував Претичу дружбу і той прийняв її. Вони потиснули один одному руки і обмінялися обладунками: князь отримав щит, меч і кольчугу, а Претич - коня, стріли і шаблю.

Перемога над ворогами

Незважаючи на перемир'я і відступ печенігів від міста, небезпека бути захопленими залишалася. Ворог залишився стояти щільним становищем на річці Либідь, і жителям неможливо було вивести напоїти коней. І тоді вирішили жителі Києва послати до Святослава гінця зі словами про загрожує їм небезпеки. Вони дорікали князя в тому, що воюючи і піклуючись про чужій землі, він залишив свою рідну сторону. А печеніги мало не взяли в полон і його мати, і його дітей. Жителі звали князя на допомогу, просили захистити. Як тільки дійшли до нього ці вести, Святослав разом зі своєю дружиною швидко повернувся до Києва, де його зустріла мати і троє синів.

Він дуже журився про те, що довелося пережити їм усім. Святослав зібрав всю свою дружину і прогнав далеко в поле всіх печенігів. Після чого настав мирний час.

Тепер на питання про те, яку велику боротьбу зробив юнак-киянин, кожен може сказати, що він врятував жителів стародавнього міста і сім'ю князя Святослава. Це сьогодні називається патріотизмом і любов'ю до Батьківщини.

Учитель російської мови і літератури МБОУ «Школа-гімназія, дитячий садок 25» г. Симферополь

ЛЯШЕНКО ТЕТЯНА ВАЛЕНТИНІВНА


Цілі діяльності вчителя:

  • дати уявлення про давньоруської літератури, жанрі і ідейно-художні особливості літопису
  • ознайомити зі створенням і основною думкою повісті «Подвиг отрока ...»
  • розвивати вміння формулювати тему твору, робити висновки з прочитаного
  • навчати складання цитатного плану.
  • Предметні вміння: знати особливості оповіді; вміти сприймати і аналізувати текст.
  • Метапредметние УУД (універсальні навчальні дії):
  • Особистісні: усвідомлює свої труднощі і прагне до їх подолання, проявляє здатність до самооцінки своїх дій вчинків; позитивно ставиться до навчання, пізнавальної діяльності, придбання нових знань, умінь, удосконалює наявні.
  • Регулятивні: адекватно оцінює свої досягнення, усвідомлює виникають труднощі, здійснює пошук причин і шляхи подолання; приймає і зберігає навчальне завдання; планує (у співпраці з учителем і однокласниками або самостійно) необхідні дії, операції, діє за планом.
  • Пізнавальні: виконує навчально-пізнавальні дії в матеріалізованої і розумовій формі; здійснює для вирішення навчальних завдань операції аналізу, синтезу, порівняння, класифікації, встановлює причинно-наслідкові зв'язки, робить узагальнення, висновки; усвідомлює пізнавальну задачу; читає і слухає, витягує потрібну інформацію, а також самостійно знаходить її в матеріалах підручників, робочих зошитів.
  • Комунікативні: вступає в навчальний діалог з учителем, однокласниками, бере участь у спільній розмові, дотримуючись правил мовної поведінки; задає питання, слухає і відповідає на питання інших, формулює власні думки, висловлює свою точку зору і обґрунтовує її.

Плановані результати вивчення теми:


необхідність в поширенні книг

Князь київський Володимир Святославович


рукописні книги

Писали на пергаменті.

Робили дерев'яні рами, обтягнуті шкірою.

Книги коштували дуже дорого.

Зберігалися в монастирях


початок писемності

у східних слов'ян пов'язане

з Хрещенням Русі в 998

році під час князювання в

Києві Володимира Святославича,

онука княгині Ольги.

На Русь писемність прийшла з Болгарії,

де брати Кирило (бл. 827-869) і

Мефодій (бл. 815-885)

створили слов'янську абетку і вперше

перевели богослужбові книги з грецької

на церковнослов'янську мову. Разом з писемністю на Русь

прийшли різні жанри

візантійської християнської літератури:

житіє, повчання, слово .


Давня письмова література ділиться на

світську і церковну.

Остання особливого поширення і розвиток отримала після того, як християнство стало займати все більш міцні позиції серед інших світових релігій.


  • Мова відрізнявся від нашої мови (давньоруську мову)
  • Художні образи перебували під впливом церкви. В основному - подвиги святих

  • Літописи
  • Ходіння Повчання Послання
  • Ходіння Повчання Послання
  • Повчання Послання
  • послання

Літопис

  • В XI столітті на Русі виникає літописання. Під час князювання Ярослава Мудрого в Києві при дворі митрополита, в ті часи головного церковного ієрарха на Русі, був створений «Найдавніший Київський звід», т. Е. Були записані розповіді про основні події на Русі з найдавніших часів. Поступово літописці починають записувати не тільки те, що було, а й те, що відбувається в даний час, вказують рік, місяць, число і навіть день тижня. Такі записи отримали назву погодних записів, Т. Е. Записів по рокам. Оповідання починалося словами «В літо ...» (т. Е. «У рік ...») - звідси і назва літопис .


"Повість минулих літ" -

перший пам'ятник літератури, що дійшов до наших днів.

Що значить «тимчасових»? Минулих, давно пройшли.

В цей твір включені легенди,

перекази.

У них знайшли відображення такі теми,

як національно

патріотична,

боротьби князівств

за об'єднання

та інші.


Мотиви «Повісті ...»:

Відомості про походження слов'ян

Опис території Руської землі, про що населяли її в давнину племенах і їх звичаї

Розповідь про заснування Києва і перших російських князів.

Оповідання про прийняття Християнства на Русі.

Розповідь про підступність Святополка (сина Володимира) і про мудрого князювання Ярослава Мудрого.


«Подвиг отрока-киянина і хитрість воєводи Претича»

Святослав(? -972), великий князь київський, був виключно діяльним князем. Починаючи з 964 року він здійснював походи з Києва на Оку, в Поволжі, на Північний Кавказ і Балкани. Він звільнив в'ятичів від влади хазар, воював в Волзької Болгарії, розгромив у 965 р Хозарський каганат, що сприяло зміцненню зовнішньополітичного становища Русі. У 967 році він відправився в похід до Болгарії, щоб відвоювати у неї землі по Дунаю. Туди, в невелике містечко Переяславець на Дунаї, Святослав хотів перенести столицю Русі.

Оповідання про подвиг отрока-киянина починається словами:

«В літо 6476 (968)». Це означає, що події відбувалися в 6476 році від Створення світу.

У Древній Русі було прийнято літочислення немає від Різдва Христового, як вважаємо ми року зараз,

а від Створення світу. У дужках сучасними вченими-істориками для нашої зручності зазначено той же рік з сучасного літочисленням.


Поняття і терміни

  • отрок (Устар.)- хлопчик-підліток у віці між дитиною і юнаком, 9-15 років. У Древній Русі словом юнакназивали також княжих слуг. У «Повісті временних літ» йдеться не про підлітка, а про одне з княжих слуг.
  • Печеніги - це племена, які жили 8-9 ст. в заволзьких степах. Особливо велику територію вони займала в 9 столітті між річками Волгою і Дунаєм, представляючи собою серйозного ворога для Русі. Тура - середньовічне судно з невеликою осадкою, рухоме веслами і вітрилом
  • Стан печенігів - становище, похідний табір печенігів
  • Воєвода - ватажок дружини
  • Дружина - загін воїнів на службі у князя
  • «Я чоловік його» ... я служу князю
  • «В сторожа» - з передовим загоном
  • Отчина - земля батьків, батьківщина
  • Журився - сильно засмутився
  • Княжичі - діти князя

БЕСІДА З ПИТАНЬ:

  • Чи міг літописець сам бути свідком цієї події?
  • Який подвиг здійснив юнак-киянин?
  • У чому полягала хитрість воєводи Претича?
  • Що допомогло юнакові впоратися із завданням
  • воєводи?
  • Які риси характеру ви побачили в отрока?
  • Яка тема пронизує цей твір?

Андрій Іванович Іванов

Сюжетом картини послужив один з героїчних епізодів давньої літописі. У 968 році, коли військо князя Святослава було в далекому поході, кочівники-печеніги обложили Київ.

Герой картини - безвісний юний киянин. Знаючи мову печенігів, він пройшов з вуздечкою в руках через ворожий табір. Коли вороги гукали його, юнак відповідав, що шукає втік коня. Перепливши Дніпро, він розшукав російську дружину і привів її на допомогу обложеному місту. Художник використовує прийом світлового виділення головного персонажа з метою протиставити героя темним силам печенігів. Його тіло оголене не випадково, цей прийом виконує важливу художню задачу: робить героя беззахисним і вразливим на тлі грізного зброї та обладунків ворогів, тим самим викликаючи у глядача співчуття до беззбройного герою.

  • Іванов А.І. Подвиг молодого киянина при облозі Києва печенігами в 968 році. Близько 1810.
  • Полотно, олія. 204 x 177,5. Державний Російський музей

Читаємо статтю підручника, складену за книгою Д. С. Лихачова «Земле рідна»

  • Яке місце займають герої прочитаного вами літописного оповідання «Подвиг отрока-киянина і хитрість воєводи Претича»?
  • Як ви розумієте слова Д. С. Лихачова: «Ми повинні бути вдячними синами нашої великої матері - Давньої Русі»?
  • Чи може розповідь про отрока-киянина «служити сучасності»?

РЕФЛЕКСИЯ

  • 1.На уроці я працював активно / пасивно
  • 2.Матеріал уроку мені був корисний / даремний
  • 3.Урок був цікавий / нудний
  • 4.Домашнее завдання мені здається легким / важким

Домашнє завдання

1.Скласти цитатної план в зошиті, підготувати переказ оповідання.