«Повість временних літ» як історичний, так і літературний пам'ятник. давньоруська література

Тема: «Давньоруська література. «Подвиг отрока киянина і хитрість воєводи Претича». Герої літописної оповіді ».

Клас: 5

Предмет: література

Підручник : Література. 5 клас. Підручник-хрестоматія для загальноосвітніх установ. У 2 ч. / Автор-упорядник: В. Я. Коровіна. - Москва: Просвещение, 2011 р

Назва розділу, теми:З давньоруської літератури. «Подвиг отрока киянина і хитрість воєводи Претича»

Тема заходу: Давньоруська література. «Подвиг отрока киянина і хитрість воєводи Претича». Герої літописної оповіді.

Мета уроку: знайомство учнів з давньоруською літературою, її самобутністю і патріотичної спрямованістю на прикладі літописного сказання «Подвиг отрока киянина і хитрість воєводи Претича»

завдання:

  • познайомити учнів з літописним оповіданням за допомогою прийому «читання з зупинками»;
  • Показати патріотизм героїв літопису:
  • Прищеплювати любов до рідної мови і рідної історії;
  • Прищеплення навичок роботи з текстом
  • стимулювати розумову і творчу діяльність учнів за допомогою прийомів: складання розповіді за допомогою ключових слів, «двочастинний щоденник», «встав пропущені слова», сінквейн, кластер;
  • сприяти розвитку особистих досягнень учнів через творчу активність.

розвивати навички монологічного мовлення; продовжити розвиток вміння аналізувати, зіставляти, порівнювати, виділяти головне, встановлювати причинно-наслідкові зв'язки; розвивати навички самостійної роботи; підвищити мотивацію до пізнання, яка формує інтерес учнів, що значно сприяє самоосвіті та підвищенню рівня навченості; розвивати творчі здібності та образне мислення

  • виховувати дбайливе, шанобливе ставлення до книги; сприяти формуванню естетичної сприйнятливості учнів; виховувати патріотизм, інтерес до історії своєї країни; формувати інтерес до літератури.

Плановані результати:

Предметні: познайомити зі змістом літописного сказання як з особливим літературним жанром, сприяти розвитку мовлення учнів, відпрацьовувати навички виразного читання.

Пізнавальні УУД:пошук і виділення необхідної інформації, усвідомлене і довільне побудова мовного висловлювання в усній формі, вільна орієнтація і сприйняття тексту художнього твору, смислове читання; сприяння розвитку розумових операцій: порівняння, аналіз, синтез, узагальнення, систематизація. Допомога в розвитку творчої уяви, пізнавальної активності, інтелектуальних здібностей.

особистісні УУД : Самовизначення, прагнення до мовного самовдосконалення; морально-етичної орієнтації, здатність до самооцінки своїх дій, вчинків; розвиток моральної готовності протистояти Злу, викликати стійке внутрішнє неприйняття самих персонажів, наділених всілякими пороками і небажання брати з них приклад. На прикладі ставлення героїв оповіді до Батьківщини прищеплювати у дітей почуття патріотизму.

Регулятивні УУД:цілепокладання, планування, саморегуляція, виділення і усвідомлення учнями того, що вже засвоєно і що ще потрібно засвоїти.

Комунікативні УУД:планування навчального співробітництва з учителем і однолітками, дотримання правил мовної поведінки, уміння досить повно висловлювати думки відповідно до завдань і умовами комунікації.

Засоби навчання:комп'ютер, проектор, підручник, роздатковий матеріал.

література: Література. 5 клас. Підручник-хрестоматія для загальноосвітніх установ. У 2 ч. / Автор-упорядник: В. Я. Коровіна.

Міжпредметні зв'язки:історія, географія, живопис.

Ресурси мережі Інтернет:

  1. Єрьоміна О.А. Уроки літератури в 5 класі (http://www.prosv.ru/ebooks/Eremina_Uroki-liter_5kl_Kniga-uchit/3.html )
  2. Коровіна В. Я., Збарський І. С. Література. 5 клас. Методичні поради (http://www.prosv.ru/ebooks/Korovina_Literatura_5kl_Metod/2.html#3 )
  3. Видавництво «1 + вересня"http://festival.1september.ru
  4. Єршова Н.О. «Подвиг отрока киянина»http://www.proshkolu.ru

Тип уроку: урок формування нових знань, умінь і навичок.

Педагогічні технології: технологія розвитку критичного мислення

ХІД УРОКУ:

1 стадія «Виклик»

  1. Емоційний настрій на урок

Привіт, тієї дівчини! Привіт, отроки, з яких в майбутньому виростуть гідні мужі!

В літо 2013 на нашій землі, не в Києві, де тече могутній Дніпро і Либідь, не в Переяславці на Дунаї, а в селі Троєкурово на славній річці Красива меча починається наш урок. І не зайдуть до нас княгиня Ольга, князь Святослав, воєвода Претич. Чи не потривожать нас ніякі печеніги. Сподіваюся, жоден юнака буде знемагати, тужить і журитися. А виступимо ми в ролі сторожів, сядемо в човен знань і відправимося в подорож ...

Як ви думаєте, в якій літературі? (Давньоруську)

Чому ви так вирішили? (Застарілі слова в привітанні, оборот «в літо»)слайд 1

Які твори так починалися? (Літопис)

Що відомо по цій темі? складемо кластер

  1. Прийом «складання кластера»

Літопис

«Повість временних літ», Нестор, літописець, запис по роках, історичні події тощо

Які ключові слова зустрілися в моєму привітанні?

  1. Робота з незнайомими словами (ключовими)

слайд

печеніги - тюркомовний народ, що прийшов на Русь з південного сходу, з південних степів, кочівники, хороші воїни

юнак - хлопчик-підліток у віці 9-15 років. У Древній Русі словомюнак називали також княжих слуг

чоловік - дорослий чоловік, воїн, багатий і знатний чоловік

дружина - загін воїнів на службі у князя.

воєвода - начальник війська, дружини

сторожа - передові, розвідувальні загони

тура - човен

зачинятися - закриватися

тужити - горювати

журився - сильно засмутився

Либідь - назва річки, яка впадає в Дніпро

Претич - воєвода Святослава

Ольга - княгиня, мати Святослава

Святослав - великий князь київський. У 967 році він відправився в похід до Болгарії, щоб відвоювати у неї землі по Дунаю. Туди, в невелике містечко Переяславець на Дунаї, Святослав хотів перенести столицю Русі.

4. Прийом «Ключові слова»

Використовуючи ключові слова, які ви бачите на слайді, спробуйте скласти розповідь-припущення

Ці слова і ці герої зустрінуться в уривку з «Повісті временних літ». Спробуйте вгадати події та факти, про які піде мова.

Що б вам хотілося дізнатися сьогодні на уроці (цілепокладання)

2 стадія «Осмислення»

  1. Прийом «Читання з зупинками». (Аудіозапис)

1 зупинка, закінчуючи словами «знемагали люди від голоду і спраги»

Коли відбуваються події?

Де був Святослав?

Хто залишився в Києві?

Чому не можна було вийти з міста?

Чому люди знемагали?

2 зупинка, закінчуючи словами «... але не могли йому нічого зробити»

Чому люди тієї сторони Дніпра не могли прийти на допомогу?

(Київ в ті часи був обнесений фортечною стіною з воротами і розташовувався на високому пагорбі над Дніпром, там, де в Дніпро впадає невелика річка Либідь. Печеніги оточили місто, але на тому березі зібралися російські люди - «люди тієї сторони Дніпра», і вони могли б допомогти обложеним.)
-Що хотіли передати кияни на ту сторону?

Чому юнакові вдалося обдурити печенігів?

Як би ви вчинили на місці юнаки?

3 зупинка, закінчуючи словами «... погубить нас Святослав»

Куди привезли хлопця,

Що він сказав?

Що на це відповів Претич?

Як би ви вчинили на місці воєводи?

4 зупинка, закінчуючи словами «І відступили печеніги від міста»

Чому печеніги побігли від міста?

Про що запитав печенежский князь?

Як обдурив воєвода печенігів?

Чим закінчився їхню розмову?

Як ви думаєте, чим закінчиться розповідь?

Читання до кінця

Як ви розумієте слова киян?

Чому Святослав одразу ж поїхав до Києва?

Що б сталося, якби князь не захотів повернутися?

Як би ви вчинили на місці князя?

  1. Прийом «двухчастную щоденник»

Я пропоную вам приступити до вдумливого роздумів над прочитаними сторінками

1 група

У лівій частині щоденника записані цитати з тексту, праворуч потрібно їх прокоментувати

Цитата

коментар

«В літо 6476 (968). Прийшли вперше печеніги на Руську землю »

«І стали тужити люди в місті»

«Бачачи це, печеніги кинулися за ним, стріляли в нього з луків ...»

«І на наступний ранок, близько до світанку, сіли в човни і голосно засурмили»

«Князь печенізький сказав Претичу:" Будь мені другом "

"Ти, князь, шукаєш чужої землі і про неї дбаєш, а свою покинув»

Святослав ... журився про те, що трапилося з ними від печенігів

2 група

Підберіть з тексту потрібні цитати, які відображають цей коментар

Цитата

коментар

У 968 році печеніги вперше напали на Русь

Люди в обложеному Києві стали засмучуватися

Отрок киянин сильно ризикував

Воєвода Претич з дружиною сміливо поїхав до міста, що не злякавшись печенігів

Князь печенігів вирішив укласти мир

Кияни засудили князя Святослава

Святослав відчував почуття провини

  1. прийом «Встав пропущені слова»(Завдання для 3 групи)

Учням пропонується готовий текст з аналізу досліджуваного художнього твору, але деякі слова (фрази) в даному тексті пропущені, і учень повинен вставити їх.

«Подвиг отрока киянина і хитрість воєводи Претича» - це уривок з ________________________________________________________________

Події літописної оповіді відбуваються ___________. Святослав був у

А Ольга з онуками ________________________.

Герої прочитаного літописного оповідання в більшості своїй займають в суспільстві високе положення: Претич - _____________, він укладає світ з _______________ князем; Святослав - ____________, княгиня Ольга - його ______.

Отрок киянин здійснює подвиг. Він пройшов через стан супротивників, кажучи ____________________. Якби печеніги додумалися, що він ___________, вони б ____________ його.

Хитрість ________________ Претича полягала в тому, що він не зізнався _____________ князю в тому, що Святослав далеко від _______________________, а сказав, ніби він очолює передовий загін, а __________ йде слідом.

Літописець не схвалює Святослава. Це полягає в словах киян: _________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Останніми словами літописець підкреслює, що найважливіше - це _________.

Афішування напрацьованих результатів.

Физкультминутка

Ми долоню до очей приставимо,

Ноги міцні розставимо.

Повертаючись вправо,

Оглянемося величаво.

І наліво треба теж

Поглянути з-під долоньок.

І - направо! І ще

Через ліве плече!

Буквою «л» розставимо ноги.

Точно в танці - руки в боки.

Нахилилися вліво, вправо.

Виходить на славу!

Ось ми руки розвели,

(Руки розводимо в сторони)

Немов здивувалися.

І один одному до землі

В пояс поклонилися!

Нахилилися, випростались,

Нахилилися, випростались

Нижче діти, не лінуйтеся,

Вклоніться, посміхніться!

(Нахили вперед)

  1. рефлексія

Розгляньте, будь ласка, репродукцію картини художника Олександра Іванова «Подвиг молодого киянина». (Слайд)

Подумайте, таким ви собі його уявляли. Спробуйте описати її будинку, використовуючи прийом «Встав пропущені слова»

Художник ___________________ не прагне до історичної достовірності костюмів і пейзажу. Для нього важливіше показати патріотичний порив _________, що рятує свою _______________ від ворогів.
Ми бачимо _________, який, перейшовши через стан ворогів, на березі ________ скинув з себе _________ і поспішає кинутися в воду, щоб переплисти __________. За фігурою юнаки ми бачимо ___________ з розгорнутими _________ і гривою, над ним на тлі грізно темніючого вечірнього ________ розляглися здаються чорними гілки _______. Праворуч коня ми вгадуємо бліді силуети ___________ вершників, що скачуть, щоб наздогнати героя. За ними - контур кріпосних стін обложеного печенігами ____________.
У нижньому лівому кутку ми бачимо смужку _________, облямовану травою. На березі, спершись рукою об річкове піщане дно, лежить російська _________ в кольчузі, в грудях його стирчить оперена _________. Іншу __________, вже вийняту з рани, він тримає в правій _________. Особа його висловлює страждання і _____________________, що юнак врятує рідну ______________, за яку воїн пролив свою ____________. Ліва рука його ________________, немов своїм жестом він хоче благословити _________, але сил йому не вистачає. Срібляста ________________, на яку відкидає відсвіт плащ юнаки, червоний ремінь і червоні ж елементи одягу пов'язують образи _________ і пораненого ___________ в одне _____________.
Головний герой картини, київський ___________, зображений ___________. У правій руці у нього ____________, він притримує червоний розвівається _____________, завдяки якому передається стрімкість руху юнаки. В особі його зосередженість, прагнення, але не ____________. Він хоче дістатися до російського ________________, але не бажання залишитися в живих рухає їм: його завдання - передати воїнам важливу ____________. Тіло його освітлено світлом _________________, яка займається зліва, за _______________, де стоять війська російського воєводи _________________.
За допомогою картини _________________________ розповідає нам, як через тривогу, страх і темряву людина прагне до _____________________, до перемоги над __________________.

На слайді слова Д. С. Лихачова: «Ми повинні бути вдячними синами нашої великої матері - Київської Русі. Минуле має служити сучасності »(Слайд)

Як ви розумієте слова Д. С. Лихачова: «Ми повинні бути вдячними синами нашої великої матері - Давньої Русі»?
Ми повинні бути вдячними синам Стародавньої Русі за те, що вони у важкій боротьбі із загарбниками відстояли незалежність нашої землі, подаючи нам приклад внутрішньої сили і душевної стійкості. Наша вдячність може виражатися в дбайливому ставленні до пам'ятників російської старовини, вдумливого і уважного вивчення історії і в турботі про красу і процвітання нашої сучасної Росії. Наша країна - це наша спадщина, і ми повинні дбати про неї і потім передати нашим дітям.
Чи може розповідь про отрока-киянина «служити сучасності»?
Оповідання про подвиг отрока-киянина може служити сучасності, являючи приклад мужності і самовідданості заради порятунку рідної землі.

Прийом «Сінквейн»

Складіть, будь ласка, сінквейн по темі нашого уроку (завдання по групах)

подвиг

Відважний, сміливий

Рятує, ризикує, прагне

Вчинок заради порятунку Батьківщини

сміливість

воєвода

Хитрий, сміливий

Обманює, рятує, вирішується

Вміє приймати важливі рішення

Сміливець (богатир, начальник)

урок

Цікавий, захоплюючий

Вчить, знайомить, виховує

Головне - любов до Батьківщини

знання

(Слайд)

Урок закінчено.


«Подвиг отрока-киянина і хитрість воєводи Претича» входить в відому літопис Нестора «Повість временних літ». Особливості твори дозволяють по-різному трактувати його жанр: як переказ або літописну повість. Доданням «Подвиг ...» можна назвати через те, що він передає народне тлумачення історичної події. У той же час це досить детальна розповідь про події давнини, що є властиво літописної повісті. Не можна забувати, що під повістю в даному контексті мається на увазі невелику розповідь.

Тема перекази - захоплення Києва печенігами і звільнення міста. Автор показує, як любов до Батьківщини здатна стати рятівним колом для цілого народу. У переказі підносяться такі риси як патріотизм, хоробрість і винахідливість. Ідея патріотизму, до речі, є спільною для всієї «Повісті временних літ».

Сюжет «Подвигу ...», як і більшості літописних повістей простий. В експозиції є вказівка ​​року, коли відбуваються події, також подається короткий опис облоги Києва, перераховуються імена вельмож, які перебували в Києві. Не забуває розповісти літописець і про те, що Святослав якраз перебував в Переяславці. Зав'язка - пошуки добровольця для походу на інший берег Дніпра і згоду отрока. Розвиток подій включає шлях отрока, його розмова з Претичем. Кульмінація - розмова Претича з печенігами. Розв'язка - повернення Святослава і перемога над печенігами. Як бачимо, всі елементи сюжету розташовані в правильній послідовності.

Система образів в переказі «Подвиг отрока-киянина і хитрість воєводи Претича" не розгалужена. Є два збірних образу - печеніги і російський народ. Також літописець згадує про княгиню Ольгу, її онуків Олега і Ярополка. Вони є другорядними персонажами, так як на основні події практично не впливають.

У центрі перекази - і. Саме вони відіграють головну роль у визволенні Києва. Отрок з простого народу, його ім'я в тексті не згадується жодного разу. Хлопець спритний, сильний, знає печенежский мову. Ці якості допомагають перебратися йому на інший берег. Образ воєводи Претича спірне. Він хитрий, розумний, знаходить спосіб вигнати ворога. У той же час спочатку піклується про життя княгині і її онуків, знаючи, що якщо вони загинуть, то Святослав погубить його. Порятунок народу відсувається на другий план.

З князем Святославом знайомимося спочатку «заочно», адже під час облоги його немає в Києві, далі про нього згадується в розмовах інших персонажів. В кінці перекази князь повертається і звільняє свої землі. Ставлення до князя народу і самого літописця неоднозначне. З одного боку вони поважають його, бояться гніву Святослава, з іншого - вважають, що князь покинув Київ напризволяще, а сам «шукає чужої землі».

Жанрова специфіка і час написання літопису «Подвиг отрока-киянина і хитрість воєводи Претича» відобразилися на стилістиці. У тексті зустрічаються історизм ( «воєвода», «юнак», «князь»), архаїзми ( «чоловік», «дружина»), історичні назви (Переяславець, Російські землі, Либідь). Художні засоби та синтаксичні конструкції близькі до фольклору.


  • неквапливість
  • урочистість
  • емоційність
  • трагічність
  • милосердя

  • молитва
  • притча
  • Житіє
  • Повчання
  • повість
  • легенда
  • слово
  • ходіння
  • Літопис
  • Сказання
  • повчання

Виникнення давньоруської літератури

Літопис- історико-розповідні твори 11-17 ст., Зміст яких велося по роках. тобто про роки .

Розповідь про події кожного року, в літописах зазвичай починався словами: "в літо ..." - звідси назва - літопис.Літописцями, як правило, були монахи.


Тематика літописів:

  • російська історія;
  • виникнення Русі;
  • боротьба із зовнішніми ворогами;
  • боротьба князів за престол.


червоний рядок

  • Давньоруські літописи написані суцільним текстомБез пропусків.
  • Яскраво оформлялася перша буква - її малювали червоною фарбою. Звідси походить вираз «з нового рядка».


«Звідки є пішла земля Руська ...».

  • так звучать перші рядки«Повісті временних літ».
  • Розповідаючи про життя і діяння князів, Нестор -монах писав «Повість ...» всюди висловлює думку про необхідність миру.
  • Любов до Батьківщини- основна думка повісті. Головна думка: " Чи не погубите землю отців своїх і дідів »Постійно звучить в« Повісті ... ».



З історії.

  • В літо 6476 (968). Прийшли вперше печеніги на Руську землю, а Святослав був тоді в Переяславці, і закрилася Ольга зі своїми онуками Ярополком, Олегом та Володимиром у місті Києві. І обложили печеніги місто силою великою ...

словникова робота

  • отрок- юнак;
  • воєвода-редводітель військової дружини;
  • печеніги-об'єднання тюркських народів та інших племен в заволзьких степах;
  • Ольга- княгиня, мати князя Святослава;
  • Либідь- назва річки;
  • тура- човен;
  • чоловік- зд .: воїн, чоловік.

Міркуємо над прочитаним ...

  • Про який подвиг отрока-киянина розказано в "Повісті временних літ"?
  • У чому полягала хитрість воєводи Претича, героя літописного оповідання?
  • Як закінчується історія «Подвиг отрока-киянина і хитрість воєводи Претича»?

поміркуємо

  • Чому вчинок хлопця названий подвигом?
  • Що значить «зробити подвиг»?

Перевіримо себе!

  • Якими словами починаються давньоруські літописи?
  • Найдавніша літопис, що дійшла до нас?
  • Хто її автор?
  • Що означає «временних літ»?

Д.С. Лихачов

  • «Ми повинні бути вдячними синами нашої великої матері - Київської Русі. Минуле має служити сучасності! »

(З книги «Земля рідна»).


Домашнє завдання

  • Письмова відповідь на питання : стр.51.( «Размишненіе про героїв ...») завдання 2 .


З «Повісті временних літ»«Подвиг отрока-киянина і хитрість воєводи Претича», «Сказання про Кожум'яка», «Похвала князю Ярославу і книгам»

Уроки позакласного читання.

7 клас


  • (Др.-рус. Повѣсть времѧньних' літ, також звана «Первісна літопис» або «Несторова літопис») - найбільш ранній з дійшли до нас давньоруських літописних зведень початку XII століття. Був складений в Києві.

  • і закінчується 1117 роком (в 3-й редакції).
  • Датована частина історії Давньоруської держави починається з літа 6360 (852 рік).
  • Назва склепіння дало початок першої фрази «Повість часЛ років ...» або в частині списків «Се повести временних літ ...»

  • Дослідники XVIII-XIX століть вважали Нестора першим російським літописцем, а «Повість временних літ» - першої російської літописом.
  • Перші оповідання «Повісті ...» схожі на легенди і перекази


  • В літо 6476 (968). Прийшли вперше печеніги на Руську землю, а Святослав був тоді в Переяславці, і закрилася Ольга зі своїми онуками Ярополком, Олегом та Володимиром у місті Києві. І обложили печеніги місто силою великою ...

  • Про який подвиг отрока-киянина розказано в "Повісті временних літ"?
  • У чому полягала хитрість воєводи Претича, героя літописного оповідання?
  • Як закінчується історія «Подвиг отрока-киянина і хитрість воєводи Претича»?

  • Печенізький князь злякався, попросив світу і відступив від міста.
  • Князь Святослав повернувся з чужої землі і прогнав печенігів у поле.
  • Оповідання про подвиг отрока-киянина може служити сучасності, являючи приклад мужності і самовідданості заради порятунку рідної землі.

«Сказання про Кожум'яка» - одна з героїчних сторінок "Повісті временних літ"

  • "Сказання про Кожум'яку" відображає події, що відбувалися в далекі часи в житті слов'ян і ворожих степовиків-хозарів.
  • В літо 992. Князь Володимир тільки повернувся з війни, як напали на Русь печеніги. Виступив Володимир проти них і зустрів їх на березі річки Трубіж у броду. І стояв Володимир на цій стороні, а печеніги - на тій, і не наважувалися ні наші перейти на ту сторону, ні ті - на цю. "

  • Що запропонував печенежский князь князю Володимиру? Які були умови поєдинку?
  • Чому для поєдинку Володимир вибрав саме юнака Кожум'яку?
  • Чим закінчився поєдинок між печенізьким чоловіком і Кожум'якою?

  • Князь Володимир, старий батько і юнак Кожум'яка готові пожертвувати життям заради Батьківщини, в цьому проявився їх патріотизм, відданість рідній землі, любов до неї і готовність до самопожертви.
  • Літописцю було важливо розповісти саме цю історію як доказ того, що на Русі є великі герої, є свої богатирі, які не поступаються героям інших народів, що продовжують подвиги славних предків.

  • який на доказ своєї могутньої сили разом розриває кілька складених бичачих шкір.
  • Минув час, і сюжет поєдинку Кожум'яки з печенігами міфологізували - тепер це була сутичка зі Змієм.

  • Ярослав був одним з найосвіченіших людей свого часу і купував книги для бібліотеки в Константинополі, а потім віддавав їх переводити «з греческаго на слов'янський і на лист». У Софійському соборі Києва зберігалася князівська бібліотека.
  • За глибокі пізнання, містобудівну діяльність і складання першої писемної зводу законів князя прозвали Мудрим.

Якщо старанно поіщешь в книгах мудрості, то знайдеш велику користь душі своїй ... "

  • “… Велика адже буває користь людям від учення книжного; книгами наставляеми і поучаеми ...,бо від слів книжних знаходимо мудрість. Адже це - річки, напоїть всесвіт, це джерела мудрості; в книгах адженезмірна глибина; ними ми в печалі тішимося, вони - узда стриманості ".

  • Ярослав ... до книг мав пристрасть, читаючи їх часто і вночі і вдень. Ізібрав переписувачів багатьох, і перекладати вони з грецької на слов'янську мову і на лист. Переписали вони і зібрали безліч книг ... "

  • Ярослав, син Володимирів, посіяв книжкові слова в серця віруючих людей, а ми пожинаємо, учення приймаючи книжне.
  • Яка користь людям від учення книжного?
  • За які заслуги князя Ярослава прозвали Мудрим?

Історія людства знає багато прикладів героїзму і хоробрості. Вони дійшли до нас завдяки літописцям, усній творчості, міфів і легенд. Це дуже важливо для прийдешніх поколінь: нащадки повинні пишатися своїми національними героями, навіть якщо події відбувалися більше тисячі років тому! Не всі знають про те, який подвиг здійснив юнак-киянин, і в які часи це сталося.

Вивчення на уроках літератури

Звичайно, «Повість временних літ», записана Нестором, вимагала перекладу і обробки для того, щоб це історичний твір було зрозуміло сучасному читачеві. Зміст легенд і історичні події доносить до нас давньоруська література. Подвиг отрока-киянина викладено вже на Сьогодні легенда вивчається в школах учнями п'ятих класів. Для дітей залишаються незрозумілими деякі старорусские слова, назва племен, народів. Щоб легше запам'ятовувалися архаїзми, слід скласти для себе невеличкий словник: під час пояснення педагога записати значення виразів або окремих назв. Діти можуть не знати що таке юнак, отчина, печеніги, тужити. Хоча паралельно на уроках історії діти вивчають Давню Русь і чують деякі терміни.

цитатний план

Подвиг отрока-киянина краще сприймається дітьми, якщо педагог їм рекомендує скласти план твору. Бажано, щоб це був цитатної план: досить використовувати фрази з тексту, що відображають зміст епізоду. Це може виглядати так:

Прийшли печеніги на Руську землю;

Обложили місто силою великою;

Хто б зміг перебратися на той бік;

Сказав хлопець: «Я проберуся!»;

Люди здадуться чи печенігів;

Сіли в човни і голосно засурмили;

За мною йде військо;

Дав Претичу коня, шаблю і стріли;

Святослав повернувся до Києва.

Пам'ятник, споруджений на честь перемоги князя Святослава Ігоревича над печенігами донині височіє над берегом Дніпра в Запоріжжі.

Кожна частина розповіді легко запам'ятовується і переказується, завдяки застосуванню цитатного плану. Педагог може запропонувати учням прочитати твір за ролями. На подібних уроках діти починають розуміти значення появи писемності, книг, літописів для стала християнської Русі. Про те, яку велику боротьбу зробив юнак-киянин, сьогодні знають багато школярів завдяки урокам літератури і історії. В честь цього подвигу побудований Софійський Собор.

Книги і літописи

До XI століття книги потрапляли на Русь тільки з Візантії, а потім і з Болгарії. Це були переклади зарубіжних авторів. Перші твори вже давньоруських письменників з'явилися тільки в одинадцятому столітті: це твір Іларіона і літописи. В інших країнах такого жанру не знали. У XII столітті чернець Нестор робить доповнення та виправлення в старих літописах і дає їм назву «Повість временних літ». Тимчасові літа - це значить минулі роки. У літописі описується життя і діяльність всіх князів руських: особливо автор підкреслює думку про те, що тільки любов братів і бажання світу могла згуртувати їх. Любов до Батьківщини, дбайливе ставлення до землі своїх предків - отчині - це основний мотив всього твору. І хоча початок книги схоже на перекази і міфи, читач отримує інформацію про історичні особистості, які створювали перші князівства Київської Русі. Частиною повістей і є опис того, який подвиг здійснив юнак-киянин і воєвода Претич.

Легенда про подвиг отрока

Це сталося влітку 968 року або, за календарем тих часів, в 6476 році. Князівства постійно піддавалися до нападів східних племен. Але в це літо вперше на спокусилися печеніги. В цей час в місті Києві не було Святослава: він перебував в Переяславці. Тут залишалася його мати - княгиня Ольга зі своїми онуками, дітьми Святослава.

Це були три його сини: Олег, Володимир і Ярополк. Вона замкнулася разом з ними в місті Києві, і вони не мали можливості вийти звідти: печеніги обложили його великою силою. Не було можливості населенню вийти за межі міста, не можна було послати вести і попросити про допомогу. Люди знемагали від голоду і спраги.

Отрок-киянин і подвиг

З іншого боку Дніпра теж зібралися люди, які не могли пробратися до Києва крізь величезне натовп печенігів, щоб надати допомогу жителям міста або доставити туди провізію і воду. Вони напоготові стояли в човнах на протилежному березі і не могли нічого зробити.

Населення міста намагалося знайти кого-небудь, хто зміг би пробратися через ряди ворогів і повідомити загонам, що якщо вони не підійдуть до Києва, то доведеться здаватися печенігам. І ось один юнак-киянин заявив, що він пробереться до «своїх». Люди сказали йому: «Іди!»

Цей хлопчик знав мову печенігів. Він взяв у руки вуздечку і вийшов з нею в стан противника. Він пробіг через їхні лави і питав, чи не бачив хто його коня? Вони брали юнака за свою людину. Добігши до Дніпра, він скинув одяг і кинувся в воду. Печеніги побачили його маневр і кинулися за ним, стріляли: але нічого не можна вже було зробити.

Воєвода Претич і його хитрість

Люди на протилежному березі помітили, що юнак-киянин кинувся в воду і поплив у напрямку до них. Вони пішли на човнах назустріч йому, підняли його на борт і доставили в дружину. Отрок повідомив, що якщо не підійдуть завтра до міста воїни, то людям доведеться здатися печенігам. Воєводою був Претич, і він запропонував підійти в човнах до міста, захопити княжну Ольгу і княжичів, помчати на протилежний берег. Якщо ж вони цього не зроблять, не врятують княжичів, то Святослав не пробачить цього і вигубить. Справжній подвиг здійснив юнак-киянин, повідомивши про тяжке становище Києва.

план воєводи

За планом Претича на світанку дружина села в човни і з трубними звуками рушили до Києва. Люди в місті, почувши звуки труб, закричали. Печеніги кинулися врозтіч, на всі боки: їм здалося, що це прийшов сам князь Святослав. З міста вийшла зі своїми внуками, свитою і попрямувала до човнів. Князь печенігів, помітивши це, повернувся до човнів самостійно і запитав Претича про те, хто вони такі? На що отримав відповідь, що це люди з іншого боку Дніпра. На питання печенізького князя, що не Святослав він, Претич відповів, що вони - це передовий отрад, а за ними рухається величезне військо на чолі з князем Святославом. Він спеціально так сказав, щоб налякати печенізького князя. Це і вирішило все протиріччя: печенег запропонував Претичу дружбу і той прийняв її. Вони потиснули один одному руки і обмінялися обладунками: князь отримав щит, меч і кольчугу, а Претич - коня, стріли і шаблю.

Перемога над ворогами

Незважаючи на перемир'я і відступ печенігів від міста, небезпека бути захопленими залишалася. Ворог залишився стояти щільним становищем на річці Либідь, і жителям неможливо було вивести напоїти коней. І тоді вирішили жителі Києва послати до Святослава гінця зі словами про загрожує їм небезпеки. Вони дорікали князя в тому, що воюючи і піклуючись про чужій землі, він залишив свою рідну сторону. А печеніги мало не взяли в полон і його мати, і його дітей. Жителі звали князя на допомогу, просили захистити. Як тільки дійшли до нього ці вести, Святослав разом зі своєю дружиною швидко повернувся до Києва, де його зустріла мати і троє синів.

Він дуже журився про те, що довелося пережити їм усім. Святослав зібрав всю свою дружину і прогнав далеко в поле всіх печенігів. Після чого настав мирний час.

Тепер на питання про те, яку велику боротьбу зробив юнак-киянин, кожен може сказати, що він врятував жителів стародавнього міста і сім'ю князя Святослава. Це сьогодні називається патріотизмом і любов'ю до Батьківщини.